Baner - porowatość włosów

POROWATOŚĆ włosów

Jak ją określić i jak dobierać odpowiednią pielęgnację? Porowatość włosa można określić na podstawie obserwacji łodygi, analizie jego sprężystości i wytrzymałości, a chcąc przyjrzeć się bardziej szczegółowo wykorzystując trichoskop.

Honorata Wierzbowska Edukatorka Akademia L'Oreal Professionnel

Honorata Wierzbowska

Edukatorka i kierownik Akademii L’Oréal Professionnel. Pasjonatka sztuki fryzjerskiej.

OBSERWACJA i budowa włosa

Na początku warto jednak przypomnieć sobie budowę włosa, aby zrozumieć dlaczego włos mocno porowaty jest matowy, szorstki i kruszy się w przeciwieństwie do zdrowego włosa, który emanuje świetlistością, niesamowitym połyskiem oraz sprężystością.

Modelka kosym włosów
Modelka kosmyk włósów

Włos zbudowany jest

  • rdzenia położonego w samym sercu łodygi włosa,
  • kory,
  • osłonki włosa, którą stanowi średnio 10 wartsw łusek nachodzących na siebie w sposób dachówkowaty.

Zdrowy włos to włos z połyskiem, gładki, elastyczny i sprężysty.

Jest wytrzymały i odporny na zerwanie. Przeciętnie włos potrafi utrzymać obciążenie o ciężarze około 50 gram i charakteryzuje się rozciągliwością – może ulec wydłużeniu o około 10% pod wpływem obciążenia.

Zdrowy włos dzięki zwartym łuskom, niczym tafla lustra potrafi odbijać światło. Przylegające łuski odpowiadają za utrzymanie wilgotności wewnątrz włókna co sprawia, że włos jest podatny na układanie, nie elektryzuje się, a fryzura długo utrzymuje się w formie.

TEST sprężystości

Prostym i szybkim sposobem na przekonanie się w jakiej kondycji jest włókno włosa to wykonanie testu sprężystości. Wybieramy jeden włos, który owijamy wokół palców wskazujących obu rąk i tak zablokowany włos poddajemy ocenie rozciągliwości, naprężając go. Włos zdrowy będzie sprężynował, rozciągał się i powracał do pierwotnej formy. Natomiast zniszczony, porowaty włos nie przejdzie pozytywnie testu sprężystości, bo już przy niewielkim naprężeniu pęknie.

Modelka kosmyk włósów
Modelka kręcone włosy porowatość wlosów

PIELĘGNACJA porowatych włosów

Włos mocno porowaty charakteryzuje się brakiem połysku, jest matowy i szorstki. Wynika to z rozchylonych i uszkodzonych łusek. Taki stan łodygi ułatwia wchłanianie różnych substancji, nie zawsze tych korzystnych dla włosa. Obecność zanieczyszczeń powoduje niekorzystne warunki wewnątrz włosa. Aby oczyścić go z niepożądanych osadów metali warto wykonać usługę przy użyciu przełomowej gamy kosmetyków Metal Detox Serie Expert, która przygotuje włókno włosa do bezpiecznego poddania procesowi utleniania.

Oczyszczająca moc Metal Detox

 

Po oczyszeniu włosów przy zastosowaniu usługi Metal Detox Serie Expert, proponujemy dostosowany zabieg pielęgnacyjny w salonie oraz zalecamy kontynuowanie pielęgnacji w domu z zastosowaniem szamponu i maski Metal Detox Serie Expert, w celu zabezpieczenia ich przed osadzaniem metali.

Poznaj gamę [Metal Detox]

Modelka przed i po Metal Detox

Vitamino Color gama Serie Expert

Błyskawiczna pomoc

Aby poprawić jakość łodygi oraz spowodować zamknięcie łusek włosa proponujemy usługę Acidic Sealer z gamy Vitamino Color. Dzięki tej błyskawicznej usłudze jesteśmy w stanie uzyskać natychmiastowy efekt perfekcyjnie wygładzając włókno włosa na powierzchni i nadając włosom intensywny i trwały blask.

Przez zamknięcie łusek korzystnie wpłyniemy na nawilżenie włosa, co zagwarantuje idealne ułożenie fryzury oraz dłużej utrzymujący się kolor włosów farbowanych.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższy Salon Expert lub zarezerwuj wizytę w ulubionym salonie.