Michał Jach

Z marką L’Oréal Professionnel związany od 2014 r.
Prowadzi szkolenia ze strzyżeń i koloryzacji.
Jego zdaniem dobrego fryzjer cechuje pasja, dzięki której znajduje
w sobie siłę, by ciągle się doskonalić, zdolność tworzenia, solidny
warsztat, ale również umiejętność pracy z drugim człowiekiem/klientem,
w celu spełnienia jego oczekiwań.

Włosy męskie - jak je pielęgnować? 5 wskazówek!

Pielęgnacja włosów męskich to temat przez wielu mężczyzn traktowany, kolokwialnie mówiąc, po „macoszemu”.
Jest on także niezbyt często podejmowany w artykułach bądź prasie fryzjerskiej – w środowisku utarło się przekonanie,
że dobre ułożenie męskiej fryzury nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Aby jednak nosiła ona miano „zjawiskowej”, trzeba
włożyć w nią odrobinę pracy i świadomego podejścia do tematu pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz dobrać
odpowiednie produkty do stylizacji.

Oto pięć kroków, dzięki którym możemy osiągnąć wymarzony efekt:

Krok 1: Mycie - oczyszczanie 

Ten etap wydaje się banalny: wystarczy sięgnąć po jakiś szampon albo, co gorsza, żel pod prysznic, który akurat mamy pod ręką w trakcie kąpieli. Otóż nie! To bardzo ważny krok, a jego wartość często zostaje mocno umniejszona lub pominięta. Być może produkty reklamowane jako „hair and body” zbudowały wśród mężczyzn takie przeświadczenie.

Oczyszczenie skóry i włosów jest bardzo ważne, jednak trzeba to zrobić z użyciem produktu dedykowanego, który w sposób dokładny, a zarazem delikatny zadba o męskie włosy. Oczyszczenie z sebum oraz zalegających pozostałości stylizacji (tj.: lakiery, pasty do włosów, pudry) powinno być wykonane sumiennie, gdyż niedokładne ich usunięcie może wywoływać kontaktowe podrażnienia skóry głowy. W tym miejscu należy pamiętać, że podrażnienie skóry głowy równa się przedwczesne wypadanie włosów. Jeśli zatem Twoja głowa jest zaczerwieniona, odczuwasz swędzenie czy napięcie, powinieneś zastosować produkt dający Ci ukojenie i łagodzący ten problem. Szampon z gamy Serie Expert Sensi Balance, może Ci w tym pomóc.

Krok 2: Odżywienie

Żyjemy w czasach, w których mężczyźni decydują się często nosić nieco dłuższe włosy. Oczywiście boki wystrzyżone są krótko, ale górna część fryzury jest zazwyczaj znacznie dłuższa, niż jeszcze kilka lat temu.

Jeśli jesteś posiadaczem dłuższych włosów, to warto pomyśleć o odżywce. Dla każdego typu włosów należy zastosować inny jej rodzaj. W gamie Serie Expert mamy idealne produkty dla wszystkich rodzajów włosów: włosy suche i kręcone – gama Nutrifier, włosy rozjaśniane – gama Blondifier, natomiast farbowane bądź po usłudze tuszowania siwizny – gamy Vitamino Color.

Krok 3: Stylizacja na mokro

Z reguły każdy z nas wie, w jakiej fryzurze czuje się najlepiej i jaka najlepiej mu pasuje. Stylizacja, a raczej produkty do stylizacji, to nie tylko lakier, który utrwala nam fryzurę! Należy pamiętać, że preparat, który nałożysz na mokre włosy przed suszeniem, pomoże Ci w uzyskaniu wymarzonej formy i kształtu fryzury.

Jeśli potrzebujesz zwiększyć objętość włosów, użyj pianki lub bardzo łatwego w aplikacji i niewyczuwalnego w samej strukturze produktu L’oréal Professionnel Pli Tecni.Art. W celu wygładzenia włosów kręconych i puszących zastosuj produkt z gamy Liss Unlimited w formie kremu bądź olejku.

Krok 4: Suszenie

Suszenie włosów przy użyciu suszarki na pewno spowoduje, że włosy będą gładsze, a Ty będziesz miał większą kontrolę nad tym, jak Twoja fryzura będzie się prezentowała po stylizacji.

Podczas suszenia używanie szczotki okrągłej jest dla wielu osób problemem, bo prawidłowe operowanie nią nie jest łatwe. Dlatego łatwiej zastosować szczotkę płaską bądź szkieletową, która w prostszy sposób pomoże w zbudowaniu fryzury, o jakiej marzysz.

Cenna wskazówka

Jeśli twoja fryzura jest klasyczna, zaczesywana na przykład na prawy bok z wystrzyżonym przedziałkiem, to podczas suszenia przeczesuj szczotką włosy na prawo i pamiętaj, aby skierować strumień powietrza suszarki w tę samą stronę. Natomiast gdy lubisz na swojej głowie artystyczny nieład i nie masz wybranej strony, na którą układasz włosy (przedziałek nie jest zaznaczony), to czesz włosy raz w prawą, raz w lewą stronę i analogicznie kieruj strumień powietrza suszarki – wtedy osiągniesz efekt objętości, ale równocześnie spowodujesz, że włosy będą gładkie.

Krok 5: Wykończenie fryzury,
czyli stylizacja na sucho

Gdy twoja fryzura będzie już wysuszona z zaznaczonym kierunkiem jej układania, trzeba postawić kropkę nad „i” stylizacją na sucho poprzez nałożenie odpowiedniego produktu.

Na początku, w celu zbudowania wysublimowanego kształtu Twojej fryzury, warto użyć pasty Web z gamy Tecni.Art. Jeśli bardziej podoba Ci się efekt naturalnych, potarganych włosów, idealnie podpasuje Ci pasta Depolish z linii Tecni.Art. Z kolei fanom stylizacji bardzo klasycznych, z włosami gładko zaczesanymi, polecam produkt Fix Polish, który jest połączeniem wosku i żelu, co pomoże w mocnym zdefiniowaniu linii z błyszczącym wykończeniem. Jeśli jesteś tradycjonalistą i miłośnikiem klasycznego żelu, strzałem w dziesiątkę będzie Fix MaxNa samym końcu użyj oczywiście lakieru do włosów. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – lakiery mokre i suche. Jeśli lubisz fryzurę bardzo naturalnie wyglądającą z matowym wykończeniem, zastosuj lakier suchy Infinium. Mokry lakier, jak na przykład Air Fix lub Fix-Anti-Frizz, będzie idealny dla osoby, która lubi mokre wykończenie z wyraźnie zaznaczonym efektem wystylizowania.


Jak widzisz, odpowiednia pielęgnacja nie kończy się na umyciu włosów. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czego potrzebuje Twoja fryzura i nauczyć się dbać o nią jak najlepiej – gwarantuję, że odwdzięczy Ci się fantastycznym wyglądem przez długie lata!

Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższy Salon Expert lub zarezerwuj wizytę w ulubionym salonie.